3. Wydział Nauk Społecznych
  5. Kwalifikacyjne studia podyplomowe Pedagog...

Kwalifikacyjne studia podyplomowe

PEDAGOG SPECJALNY W EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ

Studia pozwalają uzyskać kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych oraz integracyjnych. Studia dają przygotowanie do praktycznej realizacji edukacji włączającej. Absolwenci studiów uzyskają pogłębioną wiedzę oraz nabędą kompetencje w zakresie m.in.: diagnozowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci i uczniów w podejściu funkcjonalnym; nauczania w grupach zróżnicowanych z uwzględnieniem zasad uniwersalnego projektowania nauczania; nowoczesnych metod organizacji zespołów nauczycieli i specjalistów współpracujących na rzecz zapewnienia wysokiej jakości edukacji włączającej; efektywnych metod współpracy z rodzicami i prawnymi opiekunami dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami.

Zajęcia odbywają się w wersji hybrydowej.

Program niniejszych podyplomowych studiów kwalifikacyjnych jest zgodny z Załącznikiem nr 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. określającego standard kształcenia na studiach podyplomowych  przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela w zakresie edukacji włączającej. Absolwenci studiów uzyskają pogłębioną wiedzę oraz nabędą kompetencje w zakresie identyfikowania  potrzeb dzieci i uczniów w podejściu funkcjonalnym oraz planowania, realizowania i monitorowania działań wspierających w placówkach włączających

Nauczyciel, kończąc studia kwalifikacyjne, uzyskuje nowe kwalifikacje w zakresie edukacji włączającej oraz nauczyciela pedagoga specjalnego. Prezentuje humanistyczną postawę otwartości i dialogu, szacunku dla innych, wrażliwości na potrzeby człowieka – szczególnie z niepełnosprawnością i wymagającego pomocy. Posiada on przekonanie, że publiczny system szkolny ma za zadanie zapewnić wszystkim obywatelom w odpowiednim wieku dostęp do edukacji włączającej o wysokiej jakości. Absolwent ma świadomość, że zapewnienie edukacji włączającej o wysokiej jakości wymaga od wszystkich pracowników systemu oświaty zaangażowania na rzecz stałej poprawy funkcjonowania przedszkoli, szkół i innych placówek edukacyjnych. Praktyczne umiejętności absolwenta będą wsparte aktualną wiedzą teoretyczną z zakresu psychologii, etyki, prawa, pedagogiki specjalnej i włączającej, w tym wiedzą na temat metod o potwierdzonej empirycznie skuteczności.

Kształcenie służące osiągnięciu efektów uczenia się jest prowadzone przez nauczycieli akademickich i inne osoby posiadające kompetencje zawodowe lub naukowe oraz doświadczenie w zakresie właściwym dla prowadzonych zajęć.  W kształceniu biorą udział osoby uczestniczące w kształceniu przygotowującym do wykonywania zawodu nauczyciela, prowadzonym przez uczelnię w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku  pedagogika specjalna.

Liczba godzin: 495 (w tym 120 godzin praktyk)

Zajęcia odbywają się w piątek po godzinie 16.00, sobotę i niedzielę – średnio dwa zjazdy w miesiącu. Zajęcia będą odbywały się w trybie hybrydowym.

Miejsce realizacji zajęć:
Wydział Nauk Społecznych, ul. Grażyńskiego 53; 40-126 Katowice

Warunkiem ukończenia studiów będzie uzyskanie zaliczeń ze wszystkich przedmiotów realizowanych w ramach studiów. Na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych wpisuje się ostateczny wynik studiów określany na podstawie średniej ocen ze wszystkich przedmiotów realizowanych w toku studiów.

Kandydaci:

Studia są przeznaczone dla osób, które posiadają dyplom ukończenia studiów I, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz kwalifikacje do prowadzenia przedmiotu lub prowadzenia zajęć i pragną nabyć kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego w przedszkolach i szkołach (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 22 sierpnia 2022r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli).

Termin rekrutacji zostanie podany w późniejszym terminie.

Zapraszamy do zapisywania się przez wstępny formularz rejestracyjny, w którym wyraża się chęć uczestnictwa w studiach: https://formularze.us.edu.pl/studiapodyplomowe_men

Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie studiów podyplomowych:
tel. 32 359 97 42 lub e-mail: anna.dorynek@us.edu.pl lub studiapodyplomowe.us.edu.pl.

Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie lub przesłać pocztą: ul. Grażyńskiego 53, 40 – 126 Katowice.
Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu się na studia należy złożyć dokumenty w sekretariacie studiów podyplomowych – ankietę proszę wydrukować ze zdjęciem

• kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (Oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie przed rozpoczęciem zajęć)
  • zdjęcie w formie elektronicznej wgrane do systemu IRK

Po zakwalifikowaniu na studia wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane do systemu IRK.

O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń oraz wynik postępowania kwalifikacyjnego, o ile było przeprowadzone.

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: październik 2024

Studia finansowane są ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczestnicy nie ponoszą opłat za studia.

dr Sabina Pawlik
e-mail: sabina.pawlik@us.edu.pl