5. Kwalifikacyjne studia podyplomowe przygotowujące...

Kwalifikacyjne studia podyplomowe

przygotowujące czynnych zawodowo nauczycieli do nauczania informatyki

Celem studiów jest przygotowanie nauczycieli w zakresie wiedzy, umiejętności i metodyki nauczania informatyki w szkole podstawowej i szkołach ponadpodstawowych, na poziomie wymagań, które określają zapisy obowiązującej podstawy programowej przedmiotu informatyka.

Studia sfinansowane są ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Absolwenci nie ponoszą opłat za studia.
Studia podyplomowe umożliwiają przygotowanie słuchaczy do nauczania informatyki na różnych etapach edukacyjnych, w różnych typach szkół.
Pełny proces zmian w systemie edukacji, dotyczących zakresu i metod kształcenia, składa się z trzech zasadniczych etapów: (1) zapisania zmian w podstawie programowej, która stanowi standard kształcenia; (2) określenia skutecznych metod nauczania i narzędzi niezbędnych do realizacji zmienionej podstawy programowej, oraz (3) przygotowania nauczycieli w zakresie wiedzy przedmiotowej, pedagogicznej i dydaktycznej odnoszącej się do przewidzianych zmian w podstawie i metod jej wdrożenia.
Celem studiów jest właśnie realizacja tego trzeciego etapu. Zapraszamy nauczycieli, którzy chcą zdobyć uprawnienia do nauczania informatyki. W odróżnieniu od wielu innych przedmiotów szkolnych, od nauczycieli informatyki oczekuje się dwóch rodzajów wiedzy i umiejętności – teoretycznej i praktycznej. Wiedza praktyczna nie oznacza tutaj tylko praktyki w sensie przećwiczenia teoretycznego materiału, ale praktykę w zakresie rzeczywistych zastosowań informatyki. I właśnie na rzeczywiste zastosowanie informatyki będzie kładziony nacisk podczas zajęć.

Uczestnicy studiów podyplomowych zostaną przygotowani w zakresie wiedzy, umiejętności i metodyki nauczania informatyki w szkole podstawowej i szkołach ponadpodstawowych na poziomie wymagań, które określają zapisy obowiązującej podstawy programowej przedmiotu informatyka. Absolwenci studiów będą spełniać standardy przygotowania nauczycieli informatyki.
Dodatkowo, w ramach studiów słuchacze zostaną przygotowani do prowadzenia autorskich zajęć w szkole, dokładniej: opracują swój własny program nauczania informatyki i materiały do tego programu oraz praktycznie go zweryfikują na zajęciach w szkole w trakcie praktyk.

Studia będą realizowały standardy przygotowania nauczycieli informatyki oraz zagadnienia zawarte w podstawie programowej informatyki.
Standardy przygotowania nauczycieli informatyki zgrupowane są w czterech obszarach, w szczególności nauczyciela charakteryzuje:

1. Znajomość dziedziny informatyka
Nauczyciel wykazuje się znajomością informatyki w zakresie, w jakim naucza i stosuje tę dziedzinę w szkole i umiejętnościami wyjaśniania pojęć i zasad tej dziedziny oraz przekazywania ich innym. Ten dział obejmuje wiedzę, umiejętności i kompetencje przedmiotowe, czyli związane z nauczanym przedmiotem, którym jest informatyka.
Nauczyciel:

• wykazuje się umiejętnością abstrakcyjnego myślenia w modelowaniu rzeczywistych sytuacji i reprezentowaniu danych, gromadzi i przetwarza dane,
  • wykazuje się umiejętnością projektowania algorytmów oraz ich realizacji w postaci programów; zna pewien zasób algorytmów i struktur danych,
  • wykazuje się rozumieniem organizacji i funkcjonowania urządzeń elektronicznych, komputerów i sieci komputerowej oraz ich wykorzystania,
  • wykazuje się rozumieniem społecznych aspektów informatyki i jej zastosowań oraz wpływu informatyki na rozwój społeczeństw.

2. Celowość i efektywność posługiwania się metodami nauczania informatyki
Nauczyciel przejawia znajomość dydaktyki i strategii pedagogicznych w nauczaniu informatyki, w planowaniu i realizacji swoich zajęć, stosując efektywne praktyki kształcenia.

3. Umiejętność rozwijania środowiska kształcenia informatycznego
Nauczyciel planuje i tworzy środowisko uczenia się, zapewniając wszystkim uczniom równy i bezpieczny dostęp do sprzętu, oprogramowania i sieci. Rozwija to środowisko uwzględniając pojawiające się możliwości rozwoju kształcenia informatycznego.

4. Zaangażowanie się w profesjonalny rozwój
Nauczyciel ustawicznie doskonali, rozwija, wzbogaca swoją wiedzę i umiejętności informatyczne oraz gromadzi praktyczne doświadczenia. Przejawia również aktywność i inicjatywę w szkole i w swoim środowisku zawodowym, demonstrując korzyści płynące z solidnego przygotowania informatycznego w pracy własnej i z uczniami.

Zajęcia prowadzone są przez zespół pracowników naukowo – dydaktycznych Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalistów z danej dziedziny. Dodatkowym atutem prowadzących są ich uprawnienia nauczycielskie i znajomość pracy w szkole.

Liczba godzin 360 godzin

Zajęcia odbywają się w wersji hybrydowej i będą prowadzone zdalnie w czwartki i piątki (godziny popołudniowe) oraz stacjonarnie w soboty, średnio co dwa tygodnie. W semestrze 2 i 3, z uwagi na realizację ćwiczeń praktycznych w szkole, zajęcia przez kilka dni będą prowadzone w godzinach przedpołudniowych.

Warunkiem pomyślnego ukończenia studiów podyplomowych jest zaliczenie wszystkich przedmiotów i zdanie przewidzianych w programie egzaminów oraz zaliczenie praktyk w szkole.

Kandydaci:
Studia podyplomowe skierowane są do czynnych zawodowo nauczycieli przedmiotów ścisłych (szczególnie), którzy zamierzają zdobyć kompetencje do nauczania informatyki w szkole.

Termin rekrutacji w systemie IRK zostanie podany w późniejszym terminie.

Zapraszamy do zapisywania się przez wstępny formularz rejestracyjny, w którym wyraża się chęć uczestnictwa w studiach: https://formularze.us.edu.pl/studiapodyplomowe_men

• kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (Oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie przed rozpoczęciem zajęć)

Po zakwalifikowaniu na studia wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane do systemu IRK.

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: listopad 2024 r.

dr Jolanta Sobera
e-mail: jolanta.sobera@us.edu.pl