5. Doskonalące studia podyplomowe dla...

Doskonalące studia podyplomowe

dla czynnych zawodowo nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w zakresie edukacji informatycznej

Celem studiów jest doskonalenie przygotowania nauczycieli wczesnej edukacji do prowadzenia zajęć edukacji informatycznej jako jednego z obszarów w ramach kształcenia zintegrowanego w klasach początkowych.

Studia sfinansowane są ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Absolwenci nie ponoszą opłat za studia.

W roku akademickim 2024/2025 zajęcia prowadzone będą w wersji hybrydowej.

Studia są przeznaczone dla praktykujących nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej zatrudnionych w placówce oświatowej.

Oferowane studia są odpowiedzią na aktualne kierunki realizacji polityki oświatowej państwa (https://www.gov.pl/web/edukacja/podstawowe-kierunki-realizacji-polityki-oswiatowej-panstwa-w-roku-szkolnym-20242025) skupione między innymi wokół:

• wspierania rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie;
  • rozwijania myślenia analitycznego.

W ramach wykładów, ćwiczeń i zajęć laboratoryjnych uczestnicy pogłębią wiedzę metodyczną i praktyczną w zakresie wykorzystania IT i narzędzi cyfrowych w edukacji informatycznej oraz w innych obszarach edukacji zintegrowanej.

Do podjęcia studiów zapraszamy czynnych zawodowo nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej chcących rozszerzyć swoje kompetencje w zakresie edukacji informatycznej, poznać atrakcyjne sposoby prowadzenia zajęć z wykorzystaniem komputerów, tabletów i smartfonów. Uczestnicy będą doskonalić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie praktycznego wykorzystania szerokiej gamy narzędzi cyfrowych w nauczaniu klas I-III. Rozwiną warsztat pracy wzbogacony technologiami i wiedzę metodyczną w kontekście kreatywnie prowadzonych zajęć informatycznych i innej obszarów edukacji wspomaganej mediami.

Zakłada się, że zgodnie ze standardami przygotowania nauczycieli klas początkowych po ukończeniu studiów uczestnik:

1. Wykazuje się znajomością informatyki w zakresie, w jakim naucza i stosuje tę dziedzinę w szkole, i umiejętnościami wyjaśniania pojęć i zasad tej dziedziny oraz przekazywania ich innym.
  2. Celowo i efektywnie posługuje się metodami nauczania informatyki.
  3. Rozwija środowisko kształcenia informatycznego.
  4. Angażuje się w profesjonalny rozwój.

Pierwszy obszar, składa się z kilku działów, w ramach których po realizacji zajęć nauczyciel:

• wykazuje się umiejętnością abstrakcyjnego myślenia w modelowaniu rzeczywistych sytuacji i reprezentowaniu danych, gromadzi i przetwarza dane
  • wykazuje się umiejętnością projektowania algorytmów oraz ich realizacji w postaci komputerowej; zna pewien zasób algorytmów i struktur danych
  • wykazuje się rozumieniem organizacji i funkcjonowania urządzeń elektronicznych, komputerów i sieci komputerowej oraz ich wykorzystania
  • wykazuje się rozumieniem społecznych aspektów informatyki i jej zastosowań oraz wpływu informatyki na rozwój społeczeństw.

Studia będą realizacją standardów przygotowania nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do realizacji edukacji informatycznej jako elementu zajęć zintegrowanych i będą wyposażały w wiedzę, umiejętności i kompetencje oraz wskazywały kierunki i zawodowego rozwoju słuchaczy w zakresie informatyki i jej zastosowań.

Program studiów został opracowywany na bazie standardów dotyczących nauczycieli informatyki w przedszkolu i w edukacji wczesnoszkolnej (w klasach I-III) (standardy na poziomie zintegrowanym). Przygotowanie do zajęć będzie miało głównie charakter praktyczny – wypracowane zostaną programy i scenariusze zajęć edukacji informatycznej w klasach I-III, a prowadzone zajęcia będą poszerzeniem i pogłębieniem wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki i jej zastosowań. Program przewiduje również pogłębienie wiedzy w zakresie: warsztatu pracy nauczyciela wzbogaconego technologią, elementów edukacji medialno-cyfrowej, wykorzystania narzędzi informatycznych w innych obszarach edukacji zintegrowanej, elementów algorytmiki i programowania, bezpieczeństwa cyfrowego i aspektów prawnych oraz planowania własnego rozwoju zawodowego w/w obszarze.

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów edukacji informatycznej, edukacji medialno-cyfrowej oraz edukacji wczesnoszkolnej, z dużym doświadczeniem teoretyczno-praktycznym potwierdzonym certyfikatami, dyplomami i stopniami awansu zawodowego.

120 godzin (2 semestry).

Zajęcia planowane są w godzinach popołudniowych w piątki (zdalnie) oraz od rana w soboty (w siedzibie uczelni), średnio co 2 tygodnie

Warunkiem pomyślnego ukończenia studiów  podyplomowych jest zaliczenie wszystkich przedmiotów i zdanie przewidzianych w programie egzaminów.

Studia są przeznaczone dla czynnych zawodowo nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Oczekuje się, że słuchacze mają podstawowe przygotowanie w zakresie posługiwania się komputerem, jego aplikacjami biurowymi i usługami sieciowymi (w zakresie poczty elektronicznej i wyszukiwania informacji).

Termin rekrutacji w systemie IRK zostanie podany w późniejszym terminie.

Zapraszamy do zapisywania się przez wstępny formularz rejestracyjny, w którym wyraża się chęć uczestnictwa w studiach: https://formularze.us.edu.pl/studiapodyplomowe_men

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji zostaną podane wkrótce.

• kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (Oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie przed rozpoczęciem zajęć)
  • zaświadczenie o zatrudnieniu

Po zakwalifikowaniu na studia wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane do systemu IRK.

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: listopad 2024 r.

Kierownik studiów:
dr Monika Frania, prof. UŚ